top of page

Jak dbać o świece zapachowe, aby paliły się i pachniały jak najdłużej?| 9 sprawdzonych porad

Zaktualizowano: 14 lis 2022Eleganckie i wyrafinowane świece są doskonałym wykończeniem wystroju każdego domu, nie tylko ze względu na wspaniały zapach, ale także ze względu na przytulne światło. Aby cieszyć się swoimi świecami jak najdłużej, zebraliśmy 13 najlepszych wskazówek dotyczących pielęgnacji świec.

Jasne, możesz pomyśleć, że to tylko świeca i po co te wskazówki? Ale nie ma nic lepszego niż wejście do domu, który pachnie ...Porada 1 – Pierwsze palenie


Przy zapalaniu po raz pierwszy, pal świecę, aż wosk rozpuści się na całej powierzchni aż do boków naczynia, ponieważ zapobiegnie to powstawaniu tuneli i zapewni równomierne spalanie przez cały czas życia świecy. Może to potrwać do 1-2 godzin, ale obiecujemy, że wydłuży to trwałość świecy.


Porada 2 – Przycinaj knot - zawsze!


świeca_sojowa_vege_republic
przycinaj knot w swojej świecy sojowej


Nie możemy wyrazić, jak ważne jest utrzymanie krótkiego knota, aby jak najlepiej wykorzystać świecę. Zalecamy przycinanie knota przed każdym zapaleniem. Knot musi mieć tylko około 6 mm długości, utrzymanie tej długości pozwoli uniknąć zbierania się sadzy. Kontroluje to również wielkość płomienia, dzięki czemu możesz maksymalnie wykorzystać czas życia świecy.


Porada 3 – Jak postępować z sadzą?


Jeśli wewnątrz naczynia gromadzi się sadza, zgaś świecę, poczekaj, aż ostygnie, a następnie przetrzyj czystą wilgotną szmatką. Przytnij knot i ponownie zapal.


Porada 4 – Utrzymuj wosk w czystości


Przez cały czas utrzymuj basen z woskiem wolnym od ścinków knota, zapałek i zanieczyszczeń.


Porada 5 – Jak zgasić świecę?


Najlepiej odcinając dopływ tlenu np. za pomocą dedykowanych kapturków do gaszenia świec. Odcinasz wtedy dopływ tlenu i unikasz kopcenia się. Jeśli częstwo używasz świec to warto w taki zainwestować - najtańsze gasidełka można już kupić za około 30 zł.


Porada 6 – Jak rozpoznać, czy świeca pali się prawidłowo?


świeca sojowa_vegerepublic_prawidłowy_płomień
prawidło paląca się świeca - płomień ma kształt łzy


Efektywne spalanie oznacza, że ​​płomień nie migocze, ma kształt łzy i jest ustawiony pionowo. Zgaś świecę, jeśli dymi, migocze lub płomień staje się zbyt wysoki. Te znaki wskazują, że świeca nie pali się prawidłowo, a płomień nie jest kontrolowany. Pozwól świecy ostygnąć, przytnij knot, a następnie sprawdź, czy nie ma przeciągów przed ponownym zapaleniem.

Porada 7 - nie wypalaj świecy całkowicie

Niezwykle ważne jest również, aby świece nie paliły się, gdy w słoiku pozostało 10 mm lub mniej wosku. Chociaż kuszące jest kontynuowanie palenia świecy, dopóki wosk nie zniknie, zdecydowanie odradzamy to, ponieważ płomień potrzebuje solidnej bazy woskowej, aby uniknąć przegrzania szklanego słoika


Porada 8 - Unikaj intensywnego światła

Unikaj umieszczania świec w miejscach, w których będą bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych lub ostrego oświetlenia wewnętrznego, takiego jak reflektory i mocne żarówki.


Porada 9 - Jak czyścić świecę?

Możesz usunąć kurz i odciski palców ze świecy, delikatnie pocierając powierzchnię kawałkiem nylonu lub miękką szmatką. Ściereczka może być sucha lub lekko zwilżona wodą.

51 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page